Anasayfa Hakkımda Videolar Anlaşmalı Kurumlar    İletişim

Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Menüsküs Yırtığı

 1. Diz eklemi, ayakta durma ve yürümemizde ağırlığımızı taşımada önemli görevleri olan vefakar ve cefakar  eklemlerimizden biridir.
  Diz eklemini destekleyen ve koruyan yapıların başında  menüsküslerimiz gelir. Menüsküsler alt bacak ve üst bacak kemikleri arasındaki basıncı dağıtmaya, esnekliği arttırmaya yardım eden yapılar olup, iç ve dış menüsküs olmak üzere her dizde 2 şer adet bulunur.
  İç menüsküs yarım ay (C), lateral menüsküs çember (O) biçimindedir.
  Dizdeki sıkıştırıcı, rotasyonel ve makaslama kuvvetleri ile menüsküs yırtılır.İlk zorlamada sağlam bir menüsküsün tam yırtılması seyrektir, çoğunlukla tekrarlayıcı travmalarla yırtık büyür.

  Risk Faktörleri:

  • Laksite
  • Kas zayıflığı
  • Kötü fistür
  • Obezite ( şişmanlık)
  • Spor travmaları
  • Ağır işlerde çalışma v.s

  Dış menüsküs daha hareketli olduğundan iç menüsküs yırtıklarına daha sık rastlanır.Hastanın şikayetleri, yırtılan menüsküsten değil, yapışma yerlerinin gerilmesi, yırtılması, ödem dolayısıyla çevredeki duyarlı dokuların uyarılması ile ortaya çıkar.
  Ağrı genellikle şiddetli ve anidir.Diz şişer, bazen kilitlenebilir, diz tam olarak açılmayabilir, çevre kaslarda güçsüzlük ve kasta incelme oluşabilir.
  Menüsküs yırtığı tanısı, klinik muayene MR veya Atroskopi ile konulur.Diz kilitlenmesi dışında menüsküs yırtılmalarının tedavisi acil değildir.Kilitlenmiş diz 24 saat içinde açılmalıdır.Kilitlenme yoksa, rehabilitasyon programına başlanmalıdır.Ödemin kaldırılması için ilk 24 –36 saat buz uygulaması yapılır ve kas zayıflığını önlemek için dirençli egzersizlerin uygulanmasına geçilir.Hasta dizinin üzerine ağırlık vermekten kaçınmalı, koltuk değnekleri kullanmalıdır.Kanlanma bölgesine uzanmayan, büyük yıktıklar artroskopi ile tamir edilir.
  Artroskopi sırasında, izometrik egzersizlere ikinci gün başlanır. Egzersizler günde 3-4 seans olmak üzere 10-15 dakika yapılmalıdır.Egzersiz hastanın durumuna göre düzenlenir. Yaklaşık 2-2.5 ay tedavi programına devam edilir.

 

Bütün videolarımızı Youtube Kanalımızda izlemek için tıklayınız.